En İyi Fason Tekstil Firmaları

Fason firmalar, gerçek üretici firma olarak görülen kuruluşlarla anlaşmalar yaparak varlığını sürdürmektedir. Sipariş veren firmaların çatısı altında varlık gösterirler. Ürünü genel hatlarıyla yaparak, sadece markalama işlemlerini gerçek imalatçı firmaya bırakırlar.

Fason firmalar pek çok sektör içerisinde bulunduğu gibi tekstil alanında da varlık göstermektedir. Özellikle 70li yıllarda fason imalat işlemleri hız kazanmıştır. Fason üretim yaptırmak isteyen firmalar bu süre zarfında artış göstermiştir. İşlerim aksaması ihtimaline karşı olarak bu sistem ön planda yer alması hali ortaya çıkacaktır. Sadece bu işe odaklanan atölye ve imalathanelerin gelişmesiyle birlikte fason seçeneği de her zaman firmaların tercihleri arasında yer almaya başlamıştır.

Fason Üretimin Maliyetlere Etkisi

Fason üretim sistemi, büyük şirketlerin kullandığı bir seçenek olarak bilinmektedir. Büyük ölçekli firmaların küçük ölçekli olan atölyelere sipariş vererek, toptan imalat süreçlerini daha uygun şartlar altında gerçekleştirme biçimi olarak görüşmektedir.

Fason üretim yaptıran firmalar öncelikle ürünlere dair tasarımları kendilerini yapmaktadır. Sonraki evrelerde fason imalathaneler devreye girecek ve tüm üretim sürecini ele alacaklardır.

Fason üretim sistemine dünyaca ünlü firmalar bile gerek duymaktadır. Her ölçekte bulunan firmanın bu şekilde hareket etmesi tekstil alanında fazlasıyla büyümenin temel nedeni olmuştur. Fason üretim yaptırmak isteyen firmalar ucuz iş gücünü kullanacaklarından dolayı giderek daha fazla kazanç elde etmeleri gibi bir sonuç ortaya çıkmıştır.

Tekstil alanındaki fason üretim süreci sipariş veren firmanın tasarımlarını fason atölyesiyle paylaşmasıyla başlayacaktır. Ancak diğer koşullar anlaşmaya bağlı olarak değişiklik içerebilir. Bazı firmalar tasarımları meydana getirmek için gerekli ekipmanları tamamen sağlarken, bazıları bu tür gereklilikleri de fason atölyelerden bekleyecektir. Buna uygun olarak anlaşmalar yapılacak ve üretim maliyetlerinin belirlenmesi gibi bir durum ortaya çıkacaktır.

Sipariş alan fason atölyeler, tamamen anlaştıkları firmaların istekleri doğrultusunda faaliyet gösterecektir. Bu üretim sürecinin tamamlanmasıyla beraber firmaların kalite kontrol evresi gerçekleşecektir. Son aşama olan bu sürecin tamamlanması sonrasında tasarımı yapan firmaların gerekli sipariş süreci tamamlanacaktır. Fason atölyelerin bu şekildeki işleyişi son derecede uygun bir fiyat çerçevesinde gelişme gösterecektir.

Fason Üretim Tercih Eden Firmalar

Tekstil firmaları, pazarlama işlemlerini global anlamda gerçekleştirmektedirler. Dünya genelinde faaliyet gösteren bu firmaların daha fazla kazanç sağlamaları için her zaman fason üretim seçeneği sunan atölyelere yöneldikleri bilinmektedir. Maliyetlerin ve işgücünün daha ideal seviyelerde bulunmasından ötürü fason üretimi yapan firmalarla hareket ettikleri bilinen bir konudur.

Fason sistemi daha çok Güneydoğu Asya ülkelerinde ortaya çıkmaktadır. Çin, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de fason sistemi görülebilmektedir. Daha çok yerel atölyelerde izlenen bir yol olmasıyla öne çıkmaktadır. Daha az maliyetleri baz alan büyük ölçekli şirketlerin genel itibarıyla yöneldikleri bir konu olarak tabir edilmektedir.

Tekstilde Fason Üretim Yaparken Dikkat Edilecekler

Fason üretim konusunda sipariş veren firmalar, tamamen hazır bir biçimde siparişlerini teslim alacaklardır. Fason atölyeler bu konuda sorumluluğu tamamen ellerine alacaklardır.

İlk aşamada sipariş veren firmaların tasarımları fason atölyelere iletmeleri gerekmektedir. Ancak tüm bu işleyiş gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

  • Fason işlemlerini gerçekleştiren atölye ya da fabrikaların özenle disiplin doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.
  • Fason faaliyetleri herhangi bir ürünün piyasada göstereceği performansı ciddi manada etkilemektedir.
  • Fason faaliyetlerine önem veren yerlerle çalışmak gerekmektedir. Defolu ya da kirli olan ürünler tercih edilmeyeceğinden ötürü layıkıyla işlem yapan firmalara yönelmekte fayda vardır.
  • Fason üretim yaptırmak isteyen firmalar herhangi bir tasarımda dikkatli olmaları gerekmektedir. Bazen en ufak bir detayın bile ürünü kullanılamayacak hale getirmede yeterli olacağı unutulmamalıdır.
  • Fason işinde son ütücü faaliyetleri de oldukça önemlidir. Bu kriterin üzerinde firmaların da fazlasıyla durmaları gerekmektedir.
  • Fason üretim yapan atölyelerle sipariş veren firmalar arasında sözleşmeler her zaman olmalıdır. Bu durum aradaki güven ilişkisini de dengede tutmaktadır.
  • Profesyonel olarak hizmet veren fason atölyeleri, her zaman üretimi garantisi kapsamında gerçekleştirmektedir. Son derecede hassas davranarak, ürünlerin kaliteli bir biçimde ortaya çıkmasını sağlamaktadırlar.

Fason Üretimin Riskleri Var Mı?

Fason üretim için yönelinen firmalara dair ilk aşamada kumaşlar ve diğer malzemeler sağlanacaktır. Fason üretim yaptırmak isteyen firmalar bu konuda ilk adımı atacaklardır. Ancak bu konuda sayısı belirli olacak biçimde harekete geçmeleri önemlidir. Ürünlerin kullanılmayacak duruma gelmesi ya da çalınması gibi durumları ele almaları gerekmektedir.

Firmaların her bir detayın hesaplamasını en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir. Defoların ortaya çıkmaması ve ürünlerin değer kaybına maruz kalmaması için bu şekilde varlık göstermek her zaman önemsenmesi gereken konular arasında yer almalıdır.

Fason firmalarla çalışan büyük şirketler için en büyük risk her zaman ürünlerin çalınması durumu olmuştur. Ancak bu tip olumsuz bir durum işini profesyonel bir biçimde gerçekleştiren imalathanelerde ortaya çıkmamaktadır. Sözleşmeyle firmaların kendilerini güvence altına alarak, ceza yaptırımlarını uygulamaları da öne çıkmak